SUCHANIK GDAŃSK

Sezon 2015 - 2016

XXII OGÓLNOPOLSKI FINAŁ MINI SIATKÓWKI
KINDER+SPORT – CZĘSTOCHOWA 7-10.07.2016

Po dobrych występach naszej drużyny w finałach wojewódzkich w kategorii „3” i awansie do Finałów Ogólnopolskich, przyszedł czas na sprawdzenie swoich umiejętności na największej imprezie mini siatkówki na świecie Kinder + Sport  w Częstochowie. Nasza drużyna przystąpiła do rozgrywek w następującym składzie. Piotr Kuras (K), Mateusz Kusznerczuk, Maciej Feliks i Jakub Konieczny. Wystartowało 48 zespołów z 16 województw podzielonych na 12 grup po 4 zespoły. Trafiliśmy do grupy C, gdzie przyszło nam rywalizować z DMKS Plas Kielce, UKS „Volley” Wałcz i UKS Trójka Gołdap.

Pierwszy mecz w turnieju rozegraliśmy z drużyną UKS „Volley” Wałcz. Do tego meczu przystąpiliśmy w składzie: Piotr, Mateusz i Jakub. Początek seta nie szedł po naszej myśli - dużo błędów własnych (zwłaszcza na zagrywce) spowodowało, że oddaliśmy seta bez walki. Przegrywamy 9:15. Widać było stres, który towarzyszył chłopcom podczas zmagań. Drugi set nie rozpoczął się dobrze dla nas, ale dobrą zmianę dał Maciek za Piotrka - pierwszy wygrany set na tym turnieju 15:10. Trzeci set graliśmy do jedenastu punktów. Maciek zostaje za Piotrka w tym. Na początku nie wyglądało to dobrze, bo w pewnym momencie tablica pokazywała wynik 2:7. Byliśmy w bardzo niekomfortowej sytuacji. Wzięty czas zrobił swoje i w chłopaków wstąpiły nowe siły. Doprowadziliśmy do remisu 7:7 i nawet wyszliśmy na prowadzenie. W końcówce to my pokazaliśmy charakter i wygraliśmy ten set 11:9, a cały mecz 2:1. Byliśmy już w bardzo trudnej sytuacji lecz wyszliśmy zwycięsko z tego starcia. Następny mecz graliśmy z drużyną z UKS Trójka Gołdap i był to bezpośredni mecz o wyjście do następnej fazy. Do tego meczu wyszliśmy z dużą energią i wiarą po poprzednim meczu, ale wiedzieliśmy, że rywal bez walki nam tego meczu nie odda. I tak się okazało. Początek pierwszego seta rozpoczęliśmy podobnie jak w pierwszym meczu - nie było przekonania w naszych działaniach. Przegraliśmy seta 9:15. W drugim secie, dostaliśmy skrzydeł i prowadziliśmy grę od początku do końca. Wygrywamy 15:11. Pozostało nam się znowu zmierzyć o wygraną w trzecim secie. Przebieg seta był bardzo wyrównany, a walka trwała punkt za punkt. Duży stres udzielał się chłopcom, gdyż wiedzieli o co grają. W pewnym momencie Gołdap miał prowadzenie, ale w końcówce to my wyszliśmy obronną ręką. Wygraliśmy 11:9! Okazało się, że jak doprowadzamy do tie-breaka to wygrywamy mecz. Trzecie spotkanie zagraliśmy z DMKS Plas Kielce. Był to zespół, który wywalczył medal tych mistrzostw. Nasi chłopcy próbowali nawiązać równą walkę, ale zawodnicy z Kielc okazali się lepsi i w końcówkach to oni prowadzili grę. Przegraliśmy 15:10 i 15:6. Nie załamywaliśmy rąk, bo mieliśmy awans do drugiej fazy rozgrywek.

W następnej grupie trafiliśmy na ubiegłorocznego zwycięzcę Mistrzostw Polski w kategorii „2” KS Lechia Tomaszów Mazowiecki oraz na drużynę MOSM Tychy. Pierwsze spotkanie przyszło nam rozegrać z Tomaszowem Mazowieckim. Chłopcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, pokazali wolę walki i zostawili dużo sił na boisku, lecz drużyna z Tomaszowa była bardzo wszechstronna i nie pozwoliła nam rozwinąć skrzydeł. Przegraliśmy mecz 2:0 (15:8, 15:9). Został nam ostatni mecz tej grupy o wyjście do następnej fazy, czyli do najlepszej szesnastki z drużyną MOSM Tychy. Chłopcy z Tych przewyższali naszych chłopców warunkami fizycznymi i wiedzieliśmy, że to będzie bardzo trudny mecz. Obie drużyny wcześniej przegrały mecz z Tomaszowem Mazowieckim. Do pierwszego seta przystąpiliśmy nieco przestraszeni - dużo błędów własnych, zwłaszcza na zagrywce i brak lidera w ataku spowodował, że przegraliśmy seta 11:15. Słaba dyspozycja Piotrka tego dnia była uwarunkowana zmianą na cały mecz. W jego miejsce wszedł Kubuś. Drugi set graliśmy koncertowo. Dobre przyjęcia i rozegrania skutkowały dobrymi atakami Mateusza. W pewnym momencie tablica wyników pokazywała 12:9. Niestety chłopcy nie wytrzymali ciśnienia, i to nie dobra gra zespołu z Tych, ale mnożące się w końcówce nasze błędy, spowodowały ze najpierw Tychy doprowadziły do remisu 13:13, a kolejne dwa błędy w końcówce naszej drużyny zakończyły seta 13:15 i cały mecz 0:2. Słabiutkie statystyki na zagrywce, w ostatecznym rozrachunku przyczyniły się w dużym stopniu do porażki w tym meczu. Natomiast duży plus dla chłopców za zaangażowanie w tym meczu, bo bardzo chcieli, lecz wiemy jaki jest sport. Nie awansujemy do grup grających o medale, ale walczymy o miejsca 17-24.

Wierzyłem, że 17 miejsce jest w naszym zasięgu. Nie myliłem się. W tej fazie trafiliśmy na zespół M-Volley Exact Systems Norwid Częstochowa i jak wspominałem wcześniej jak już doprowadzamy do tie-breaka to nie oddajemy meczu. Wygraliśmy 2:1 (6:15, 15:12, 11:7). Drugi z trzech meczy tej grupy graliśmy z MKS „Gryf” Szczecinek. Ten dzień był najlepszym jaki rozegraliśmy w całym sezonie. Chłopcy na luzie, a każdy grał na bardzo wysokim poziomie i skoncentrowany. Przełożyło się to na małą ilość bledów i świetną grę w ataku. Wrócił Piotrek, który był nieobecny dzień wcześniej i był najlepszym zawodnikiem na boisku.  Nie odejmując chłopcom wszyscy zagrali świetnie. Wygrywamy z Gryfem 2:0 (15:10, 15:10). Ostatni mecz tej fazy graliśmy z MOS „Siódemka” Rzeszów II. Jak wspomniałem, w chłopców wstąpiły nowe siły i nie pozwoliliśmy by rywal choć przez chwilę nam zagroził. Wygraliśmy 2:0 (15:9, 15:4). Z bardzo dobrymi humorami zakończyliśmy kolejny dzień zmagań i został nam tylko jeden mecz następnego dnia o 17 miejsce. W niedzielę przystąpiliśmy do meczu bez Piotrka. Naszym rywalem miał być zespół RCS Radom, lecz nie stawił się na ostatni mecz i siłą rzeczy wygraliśmy walkowerem. Zajęliśmy więc 17 miejsce na 48 drużyn z całej Polski, notując 6 zwycięstw i 3 porażki. Dwie porażki to przegrane z wicemistrzem i brązowym medalistą tych mistrzostw. Brawa dla chłopców, bo choć czasami nie szło to pokazaliśmy charakter i zebraliśmy kolejne doświadczenia.

Uczniowski Klub Sportowy „SUCHANIK”
 był organizatorem turnieju singli "Siatkarskie Lwiątka". Udział w nim wziął zaprzyjaźniony Klub UKS Jasieniak Gdańsk. Impreza została zorganizowana jako uroczyste zakończenie sezonu siatkarskiego 2015/2016. Turniej odbył się w poniedziałek 17.06.2016 roku i stał na bardzo wysokim poziomie sportowym, a udział w nim wzięło 19 zawodników podzielonych na dwie kategorie wiekowe: rocznik 2006 oraz 2007 i młodsi. W roczniku 2006 wystartowało 8 zawodników, a w roczniku 2007 i młodsi 11 zawodników, którzy rozegrali łącznie 37 spotkań.

W kategorii wiekowej rocznika 2006 podium zdominowali zawodnicy UKS Suchanik Gdańsk. Pierwsze miejsce zajął Tymoteusz  Borowski, który w całym turnieju nie stracił nawet seta, drugie miejsce przypadło zawodnikowi UKS Jasieniak Gdańsk  Borysowi Karabin. Trzecie miejsce ponownie należało do zawodnika z UKS Suchanik Miłosza Piotrowskiego, który pokonał w ostatnim meczu kolegę z zespołu i tym samym stanął na najniższym stopniu podium. Na pozostałych miejscach uplasowali się odpowiednio: Aleksander Sprusiński (4), Karol Górski (5), Jakub Dymicki (6), Patryk Baranowski (7) i Aleksander Racki (8).

W roczniku 2007 i młodsi bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy UKS Suchanik Gdańsk zajmując wszystkie miejsca na podium. Pierwsze miejsce zajął Piotr Kozłowski, który w finale po emocjonującym meczu pokonał Marcina Ptaszyńskiego. Ostatnie miejsce na podium należało do Artura Kuleszy, który pierwszą przegraną zaliczył dopiero w walce o finał. Wszyscy chłopcy wykazali się wysokimi umiejętnościami i wielkim zaangażowaniem. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Kamil Kuras (4), Michał Dąbrowski (5), Piotr Dąbski (6), Krzysztof Hebec (7), Tomasz Kocjan (8), Jakub Rzepczyński (9), Jacek Gerlach (10) i Piotr Grudziński (11).

Każdy uczestnik został uhonorowany pamiątkowym dyplomem oraz małą słodkością. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim za podjętą walkę i włożony wysiłek. Serdecznie dziękujemy UKS Jasieniak Gdańsk za przyjęcie zaproszenia i udział w turnieju, a szczególnie Pani Trener Iwonie Wilkowskiej.

IV OGÓLNOPOSLKI TURNIEJ MINI SIATKÓWKI CHŁOPCÓW
O PUCHAR WÓJTA GMINY NOWA WIEŚ LĘBORSKA

W dniach 11-12.06.2016 odbył się turniej mini siatkówki „4” chłopców w Lęborku, w którym wzięło udział 21 drużyn z całej Polski. Nasz zespół w składzie: Piotr Kuras, Mateusz Kusznerczuk, Maciej Feliks, Jakub Konieczny, Igor Graczyk, występy w turnieju rozpoczął w grupie B. Graliśmy systemem „każdy z każdym” jednego seta do 21 punktów. W meczu z drużyną Darłowo II po dobrej grze zanotowaliśmy pierwsze zwycięstwo w turnieju. Następny mecz to potyczka z silną drużyna UKS Jasieniak Gdańsk. Niestety rywal okazał się zbyt mocny dla naszej młodej drużyny, która przystąpiła do turnieju w kategorii wyższej niż rozgrywała to tej pory. W naszej grupie zanotowaliśmy jeszcze jedno zwycięstwo z drużyną SAPS Starogard Gdański i porażki z drużynami Huragan Wołomin II, Żak Pyrzyce i SPS Lębork III. Kończąc rywalizację na 4 miejscu w grupie na 7 zespołów trafiliśmy do grupy o miejsca 8 -14. W niej walczyliśmy z zespołami z Plas Warszawa II, SPS Lębork II, SPS Lębork III, Żak Pyrzyce II, AMPS Kołobrzeg, Darłowo II. Po 3 zwycięstwach i 3 porażkach zakończyliśmy turniej na 11 miejscu. Turniej stał na wysokim poziomie, nasi chłopcy zostawili dużo sił na boisku i pokazali wolę walki. Był to dla nas turniej szkoleniowy, przygotowujący do następnego sezonu, w którym nasz zespół będzie rywalizował już od września. Gratulacje dla zwycięzców i organizatorów turnieju.

1. UKS AS Koczała / SPS Lębork
2. Wifama Łódź
3. UKS SET Starogard Gdański

11. UKS Suchanik Gdańsk

VII Międzynarodowy Turniej Platan Cup

W dniach 19-20.03.2016 wzięliśmy udział w turnieju mini siatkówki „Platan Cup”. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 85 w Gdańsku, a wystartowały w niej 23 drużyny z trzech krajów (Rosji, Niemiec i Polski). Nasz Klub reprezentowały dwa zespoły. Pierwszy (w składzie: Filip Kowalski, Piotr Kopernik, Jakub Więckowicz, Przemek Marcinek, Filip Grabowski), który w pierwszej rundzie nie wygrał żadnego meczu, przegrywając w końcówkach grał w grupie o miejsca 13-23. Wygrywając trzy mecze, zajęliśmy trzecie miejsce w grupie i graliśmy o miejsce 17, w którym ponownie w końcówce ulegliśmy drugiemu zespołowi gospodarzy. Drugi nasz zespół to reprezentanci klas piątych (Piotr Kuras, Mateusz Kusznerczuk, Maciej Feliks, Jakub Konieczny, Igor Graczyk). W pierwszym etapie wygraliśmy mecz z zespołem za wschodniej granicy Kaliningradem III. Pomimo, iż w grupie mieli mocnych rywali, chłopcy dzielnie walczyli i zebrali niezbędne doświadczenie w kategorii czwórek, w której rywalizować będą już od przyszłego sezonu. W drugiej rundzie wygrali cztery mecze co pozwoliło im grać o miejsce 15, w którym po dobrym meczu przegrali z ekipą niemiecką 20:22. Turniej wygrali nasi przyjaciele z Jasieniaka, którzy w przyszłym sezonie będą reprezentować nasz Klub w kategorii młodzika.

1. UKS Jasieniak Gdańsk
2. UKS Trójka Sulechów
3. SPS Lębork I

16. UKS Suchanik Gdańsk II
18. UKS Suchanik Gdańsk

Mistrzostwa Gdańska Szkół Podstawowych

Dnia 3.03.2016 roku w Szkole Podstawowej nr 85 odbyły się Finały Mistrzostw Gdańska Szkół Podstawowych w Mini Siatkówce Chłopców. Nasi siatkarze bez problemów wygrali dwa wcześniejsze etapy rozgrywek i w meczu półfinałowym spotkali się z SP 55, która zajęła drugie miejsce w swojej grupie eliminacyjnej. Od początku chłopcy narzucili swój rytm gry i pewnie pokonali przeciwników 2:0 (25:8, 25:5). W finale, w którym spotkaliśmy się z gospodarzem SP 85 zaczęliśmy nerwowo i cały czas musieliśmy gonić rywala. Przygrywaliśmy już 21:24, ale dzięki dobrej zagrywce Filipa Kowalskiego wyrównaliśmy stan seta na 24:24. Ponownie obroniliśmy kolejnego setballa i ostatecznie pokonaliśmy chłopców z UKS Jasieniak 27:25. W drugim secie, w którym grali chłopcy z piątych klas wyrównana walka trwała tylko do stanu 7:10. W tym momencie na zagrywkę wszedł Piotr Kuras, który zdobył kolejno 9 punktów doprowadzając do stanu 16:10. Nasi chłopcy poczuli się na tyle pewnie, że nie dali się przeciwnikom dogonić wygrywając 25:14, a całe spotkanie 2:0. Zwycięstwo w finale dało nam drugi z rzędu tytuł Mistrzów Gdańska.