UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY
SUCHANIK GDAŃSK

Sezon 2015_2016

Ogólnopolski Turniej Kadetów - Malbork

Na zakończenie sezonu halowego udaliśmy się do Malborka na Turniej o Puchar Dyrektora ZSP nr 4. Była to ostatnia impreza, w której udział wzięli chłopcy z rocznika 2001 oraz specjalnie na ten turniej zaproszeni byli wychowankowie z rocznika 2000, którzy swoje kariery toczą w gdańskich klubach. Po raz pierwszy wystartowaliśmy w kategorii kadeta, w dodatku większość z chłopców grała na innych pozycjach, niż grali przez cały sezon. W piątek 13 maja na początek zmierzyliśmy się z juniorami Juranda Malbork, którzy uzupełnili stawkę ośmiozespołowego turnieju. Przyjemnie było popatrzeć jak chłopcy się bawili, przy tym grali naprawdę dobrze. Mateusz Weiner na rozegraniu (w sezonie na przyjęciu i czasem na ataku), Kacper Chmielewski  na libero (w sezonie na rozegraniu), Karol Urbanowicz na przyjęciu (w sezonie na środku i ataku), na środku Radek Chabrowski (w sezonie na przyjęciu), Dominik Strzelczyk na środku (w sezonie głównie na przyjęciu lub ataku, ale również i na libero oraz na środku), Wiktor Kowalczyk na środku oraz gościnne Kacper Buczyński (zaczął na przyjęciu, ale po pierwszym meczu przesunięty na libero), Krzysiek Kopernik na ataku i Maciej Iwan na przyjęciu. Przez ostatnich kilka treningów chłopcy oswajali się ze swoimi nowymi pozycjami i co najważniejsze jak się później okazało ze znakomitym skutkiem. Jak wspomniałem atmosfera wśród naszych zawodników była wspaniała, którzy po kilku latach spędzonych na parkietach minisiatkówki mieli szansę wspólnie po raz ostatni zagrać w barwach UKS Suchanik.

Wracając do pierwszego spotkania. Gospodarze okazali się nieznacznie lepsi wygrywając 25:18, 25:23. Drugi mecz to spotkanie z Kadrą na Turniej Nadziei Olimpijskich z Olsztyna. Poziom meczu, zaangażowanie obu ekip, to taka siatkówka jaką chce się oglądać i oklaskiwać. Wygrywamy po tie-breaku 23:25, 25:18, 15:12. W sobotnim meczu Huraganem Wołomin II kontynuujemy dobrą grę i wygrywamy 25:13, 25:23 awansując do najlepszej czwórki. W dwóch popołudniowych meczach wygraliśmy z UKS Serbinów Biała Podlaska 2:0 (25:21, 26:24) oraz Huraganem Wołomin I 2:0 (27:25, 25:19) czym zapewniliśmy sobie zwycięstwo w całym turnieju, gdyż ekipa juniorów z Malborka grała poza konkurencją. W niedzielę na zakończenie mieliśmy szansę na rewanż, ale niestety jej nie wykorzystaliśmy pomimo kilkupunktowego prowadzenia w każdym secie. Ostatecznie ulegliśmy bardziej ogranym przeciwnikom 23:25, 23:25. Trzeba zaznaczyć, że każdy z chłopców zagrał na bardzo dobrym poziomie, a zmiennicy wnosili dużo dobrej energii. W jednym ze spotkań miałem tzw. „nosa” i przy kilkupunktowej przewadze przeciwnika dokonałem klasycznej podwójnej zmiany. Kacper, który zmienił Krzyśka, oraz Dominik za Mateusza swoją dobrą postawą pociągnęli zespół do zwycięstwa w secie. Ponieważ wszyscy grali dobrze ciężko było wybrać najlepszego zawodnika turnieju. Ostatecznie nagroda MVP przypadła Radkowi Chabrowskiemu, zaś Mateusz Weiner otrzymał nagrodę najlepszego zawodnika drużyny.

To było piękne podsumowanie sześcioletniej współpracy.
Dziękujemy i życzymy Wam powodzenia w dalszej karierze.

Ćwierćfinał Mistrzostw Polski - Nakło

Po zajęciu drugiego miejsca w Mistrzostwach Województwa przyszło nam reprezentować pomorskie w 1/4 Mistrzostw Polski, które odbyły się w Nakle w dniach 8-10.04.2016. Dobrze przygotowani, pełni nadziei po dobrych występach tydzień wcześniej na Maratonie w Łebie jechaliśmy po awans do półfinału. Na rozpoczęcie turnieju w piątek przyszło nam zmierzyć się z drużyną ŻAK Pyrzyce, którą przed kilkoma dnia ograliśmy 2:0. Widać było zdenerwowanie u jednych i drugich, a przewaga psychologiczna pozwoliła nam przychylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Po brzydkim, ale wygranym meczu 25:19, 25:17, który obfitował w dużą ilość błędów, byliśmy już jedną nogą w najlepszej czwórce. Drugiego dnia z rana czekał nas bój z gospodarzem turnieju NTS Trójka Nakło. Miejscowi przy ogłuszającym dopingu około 120 kibiców niemalże zmiażdżyli naszych chłopców 25:11, 25:9. Pomimo tak dotkliwej porażki (jak się później okazało z brązowym medalistą MP) wciąż były realne szanse, aby zająć drugie miejsce premiowane awansem do półfinału. W meczu o być albo nie być z mistrzem zachodniopomorskiego Maratonem Świnoujście zaczęliśmy z animuszem i to my przez większość seta dyktowaliśmy warunki na boisku. Przy stanie 21:16 zaczęliśmy popełniać błędy i w niezrozumiały sposób się denerwować. Nie wykorzystaliśmy czterech piłek setowych i przegrywamy 26:28. Drugi set to wyrównana walka od samego początku. Od stanu 15:17, dzięki czterem punktom z rzędu wychodzimy na prowadzenie 19:17. Niestety po czasie przeciwnika psujemy zagrywkę, znów zaczynają się nerwy i przegrywamy 20:25. Chyba za bardzo nam zależało i nie wytrzymaliśmy wszyscy presji, którą sami sobie narzuciliśmy. Na zakończenie w niedzielę w meczu o pietruszkę po walce przegraliśmy z Jokerem Piła 23:25, 20:25. Mimo, że się nie udało uzyskać przepustki do najlepszej szesnastki to i tak możemy być dumni, ponieważ kibicowały nam wszystkie zaprzyjaźnione Kluby z naszego województwa.

Międzynarodowy Maraton Młodzieży w Łebie

W dniach 1-3.04.2016 w Łebie odbył się XVIII Międzynarodowy Maraton Młodzieży w Piłce Siatkowej. Jest to największa i najlepsza impreza tego typu organizowana w Polsce. Udział w niej wzięło 20 drużyn chłopców i 24 drużyny dziewcząt – razem około 450 osób. Ponieważ był to sprawdzian przed ćwierćfinałem Mistrzostw Polski - najważniejszą imprezą, która miała odbyć się tydzień później, organizator umieścił naszą ekipę w bardzo mocnej grupie. Ze względu na dużą ilość zespołów graliśmy dwa sety, a każdy set to jeden punkt. Pierwszy mecz zagraliśmy z Huraganem Wołomin. Po bardzo słabym początku, którego powodem był brak rozgrzewki przegrywaliśmy 4:12 i 7:15. Zdobyliśmy kilka punktów i udało się złapać odpowiedni rytm gry. Systematycznie goniliśmy rywala i w samej końcówce okazaliśmy więcej spokoju wygrywając 26:24. W drugim secie uzyskaliśmy już na początku kilkupunktową przewagę i pewnie wygraliśmy 25:17. Drugi mecz z kadrą województwa podlaskiego rozegraliśmy w piątek po południu na hali ŁTO w pobliżu miejsca zakwaterowania. Na ten mecz zaprosiliśmy byłego reprezentanta Polski – Marcina Prusa. W pierwszym secie równa walka trwała do stanu 11:11, potem ekipa z Białegostoku odskoczyła na kilka punktów kończąc seta wynikiem 25:16. Początek drugiego to bardzo dobra gra Kacpra Chmielewskiego, który zdobył 6 punktów z zagrywki. W całym secie mieliśmy kilka punktów przewagi i trzy piłki setowe, które zmarnowaliśmy i przegraliśmy 25:27. Po meczu Marcin Prus przeprowadził z całym zespołem pogadankę w szatni, co było dużym przeżyciem dla wszystkich. Lekcja jaką dostali od reprezentanta naszego kraju, na pewno była cenna i zaprocentuje lepszą grą i pokorą w następnych turniejach. W ostatnim meczu tego dnia spotkaliśmy się KPS Siedlce. Mecz ten był rozgrywany bardzo późnym wieczorem i widać było zmęczenie u obu drużyn, które popełniały dużą ilość błędów. Mecz zakończył się remisem 23:25, 25:22. Warto dodać, że chłopcy w pierwszym secie przegrywali już 14:3, aby w końcówce wyjść na prowadzenie 23:21, niestety przedwczesna radość spowodowała zbyt duże rozluźnienie co kosztowało nas przegraną. W sobotę w Lęborku przyszło nam zmierzyć się z Espadonem Pyrzyce, z zespołem, z którym przyjdzie nam zmierzyć się w ćwierćfinale Mistrzost Polski w Nakle. Po dobrej grze dość łatwo pokonaliśmy rywala 25:17, 25:21. Zajmując drugie miejsce w grupie spotkaliśmy się w meczu o miejsca 5-8 z kadrą województwa mazowieckiego. Przeciwnik już w pierwszym secie praktycznie przeważył losy zwycięstwa w całym meczu grając bardzo skutecznie odnosząc zwycięstwo 25:13. W drugim, po walce przegraliśmy minimalnie 22:25. W niedzielnym meczu o 7 miejsce graliśmy z UKS Olimp Bartoszyce. Nasi chłopcy w pierwszym secie grali skutecznie w każdym elemencie pokonując przeciwnika 25:13. W drugim, w którym szansę gry dostali rezerwowi przegrywaliśmy już 1:9, 5:15, 7:17. Nauczeni, że warto walczyć do końca chłopcy wzięli się do odrabiania strat. Przy stanie 19:24 na zagrywkę wszedł Wiktor Kowalczyk, który wyprowadził nas na prowadzenie 25:24, po czym zepsuł zagrywkę. Ostatecznie udało się wygrać 28:26, a blokiem zakończył najlepszy zawodnik naszej drużyny na tym turnieju Kacper Chmielewski.

1. UKS Trójka Nakło
2. Kadra województwa podlaskiego
3. UKS Piast – B Kobylnica

7. UKS Suchanik Gdańsk

Mistrzostwa Gdańska w Gimnazjadzie

Dnia 23.03.2016 w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku odbył się finał gimnazjady w piłce siatkowej chłopców. Spotkało się w niej pięć najlepszych gdańskich szkół, które rywalizowały każdy z każdym. Gimnazjum nr 29, które reprezentowali sami wychowankowie UKS Suchanik wywalczyli srebrny medal, czyli właściwie najlepsze miejsce z możliwych, gdyż poza zasięgiem byli gospodarze, którym nie miał się kto przeciwstawić. Już w pierwszym meczu nasi chłopcy zagrali z najpoważniejszym rywalem do miejsca na pudle Gimnazjum nr 11, w których postacią numer jeden był Jakub Klenczon (również wychowanek naszego Klubu). W pierwszym secie walka trwała punkt za punkt, a żadnej z drużyn nie udało się uciec na więcej niż trzy punkty. W drugim secie od stanu 12:18 oraz 18:22 udało się zdobyć pięć punktów z rzędu i wyjść na prowadzenie 23:22. Chłopcy mieli nawet piłkę meczową, ale nie wykorzystali szansy i musieli zagrać dodatkowego seta, w którym nie pozostawili żadnych złudzeń, kto jest lepszy. Był to na pewno najciekawszy i najlepszy mecz całego turnieju, zakończony zwycięstwem gimnazjalistów z Suchanina 2:1 (25:23, 24:26, 15:7).

Młodzików w Malborku

W dniach 11-13.12.2015 w Malborku odbył się XIV Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Młodzików. W imprezie wzięło udział 12 drużyn podzielonych na dwie grupy. Pierwszego dnia wygraliśmy wszystkie trzy mecz, pokonując kolejno BAS Białystok II (25:19, 25:20), SPS Lębork I (25:9, 25:18) oraz SPS Lębork II (25:13, 19:25, 15:10). W sobotę czekały na nas dwa najmocniejsze zespoły. Na pierwszy ogień trafiliśmy na ZS nr 1 Kędzierzyn Koźle. W pierwszym secie wyrównana walka trwała tylko do stanu 11:13, od tego czasu udało się zdobyć zaledwie cztery punkty. Przegraliśmy ostatecznie seta 15:25. W drugim przewaga przeciwników wynosiła już pięć punktów, ale od stanu 11:16 coś zaskoczyło i chłopcy dostali wiatru w żagle i wspięli się na wyżyny swoich umiejętności. Wyszliśmy na prowadzenie 19:17 i 24:20. Przez chwilę zrobiło się nerwowo, gdyż kędzierzynianie doszli do stanu 23:24 i mieli nawet piłkę na remis, ale popełnili błąd posyłając piłkę w siatkę. Tie – break to popis gry naszego zespołu we wszystkich elementach. Chłopcy skoncentrowani, bronili i kończyli wszystkie piłki co doprowadzało przeciwnika do rozpaczy. Przy stanie 10:1 potrzeba było niewiele, aby wygrać mecz. Ostatecznie pokonaliśmy ubiegłorocznych półfinalistów Mistrzostw Polski 15:6, a cały mecz 2:1. W ostatnim meczu z ekipą AZS Toruń zaczęliśmy równie dobrze uzyskując kilka punktów przewagi spokojnie wygrywając 25:17. W drugim secie ponownie zaczęliśmy od stanu 10:1, kontynuując świetną grę zdemolowaliśmy „pierniki” 25:8, dzięki czemu zapewniliśmy sobie udział w finale imprezy. W niedzielnym meczu o zwycięstwo przyszło nam zmierzyć się z dobrze znaną drużyną BAS Białystok I, z którą zawsze toczyliśmy wyrównaną walkę. Niestety tym razem to nie był nasz dzień i mimo prób walki nie wiele wychodziło. Przegraliśmy 12:25, 17:25 i zdobyliśmy srebrny medal co jest ogromnych sukcesem, tym bardziej, że z powodu kontuzji nie mógł zagrać kapitan drużyny Radek Chabrowski. Bardzo dzielnie na pozycji przyjmującego zastąpił go Dominik Strzelczyk, który otrzymał statuetkę najlepszego zawodnika drużyny. Bardzo dobre zawody rozgrywali również Mateusz Weiner i Wiktor Kowalczyk, którzy zostali wyróżnieni i znaleźli się w najlepszej siódemce turnieju.