SUCHANIK GDAŃSK

Mistrzostwa Polski 2010

OGÓLNOPOLSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W MINI PIŁCE SIATKOWEJ „4” CHŁOPCÓW

W dniach 4 – 6 czerwca 2010 roku w Elblągu odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Mini Piłce Siatkowej Chłopców. W turnieju udziały wzięły szkoły, które wygrały swoje województwa. Województwo pomorskie reprezentowała Szkoła Podstawową nr 42 w Gdańsku, która składała się z zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego „SUCHANIK” Gdańsk.

W mistrzostwach udział wzięło 16 najlepszych drużyn z całej Polski podzielonych na cztery grupy 4 – drużynowe. Drużyny składały się z 10 zawodników (w pierwszym secie 4+1 zawodników, w drugim 5 pozostałych). W grupach eliminacyjnych grano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Zespoły, które zajęły I i II miejsca w rundzie eliminacyjnej zostały podzielone na dwie grupy po cztery zespoły grając system „każdy z każdym” z zaliczeniem meczu z fazy eliminacyjnej. Zespoły, które zajęły 3 i 4 miejsca grały systemem pucharowym. W drugiej rundzie zwycięzcy grup uzyskiwali awans do finału, drużyny z drugich miejsc grały o 3 miejsce (A1 – B1, A2 – B2, A3 – B3, A4 – B4).

Pierwszego dnia w grupie I spotkaliśmy się z mistrzami województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W pierwszym meczu zagraliśmy z ekipą Białegostoku reprezentującą województwo podlaskie. Po bardzo wyrównanej i zaciętej walce w obu setach wygraliśmy 2:0 (25:23, 25:22). W drugim meczu z ekipą Łodzi nasi chłopcy na samym początku seta wypracowali sobie dużą przewagę i spokojnie kontrolowali przebieg meczu wygrywając 2:0 w setach (25:11, 25:17). W ostatnim meczu eliminacyjnym spotkaliśmy się z najsłabszą drużyną w naszej grupie – Kielce z województwa Świętokrzyskiego. Drużyna z południa wygrała jednego setach korzystając z możliwości wystawienia mocniejszego składu w drugim secie. Ostatecznie wygraliśmy mecz 2:1 (25:10, 12:25, 15:6) awansując do grupy A, w której znalazły się ekipy z województwa mazowieckiego, lubelskiego oraz łódzkiego.

Drugiego dnia czekały nas dwa mecze. W pierwszym spotkaniu z ekipą Warszawy reprezentującą województwo mazowieckie (z którą wygraliśmy na dwóch wcześniejszych turniejach) zagraliśmy bardzo nerwowo i bez odpowiedniej koncentracji przegrywając 1:2 w setach (21:25, 25:23, 13:15). Pomimo porażki mieliśmy realne szanse na awans do finału. Wystarczyło wygrać z ekipą Białej Podlaski z województwa lubelskiego 2:0. Niestety przegraliśmy pierwszego seta 22:25 i wiadomo było, że to niepokonana dotąd drużyna z Białej Podlaskiej awansuje do finału. Nam pozostało walczyć o zwycięstwo, które dawało awans do małego finału, w którym mogliśmy walczyć o 3 miejsce. Chłopcy w drugim secie dość łatwo poradzili sobie wygrywając 25:18. W tie-breaku po bardzo dobrej grze w każdym elemencie wygraliśmy 15:13 i całe spotkanie 2:1. (Jak się później okazało – byliśmy jedyną drużyną, która pokonała Mistrzów Polski). Na uwagę zasługuje kapitalna gra Adriana Kusznerczuk, który był bezbłędny zarówno w przyjęciu jak i w ataku. Dzięki zwycięstwu zapewniliśmy sobie przynajmniej 4 miejsce.

W niedzielę czekał nas ostatni mecz o brązowy medal, który zagraliśmy z drużyną Krasne z województwa podkarpackiego. Od samego początku nasi chłopcy odpowiednio zmotywowani przez trenera Krzysztofa Jankowskiego narzucili swój styl gry. Po raz kolejny świetną partię w ataku rozegrał Adrian Kusznerczuk, dzielnie w obronie wspierany przez Mateusza Chmurzyńskiego. Ostatecznie wygraliśmy pierwszego seta 25:19. W drugim secie chłopcy wspierani głośnym dopingiem rodziców i pozostałych zawodników również zagrali bardzo dobrze co dało nam zwycięstwo 25:18. Po zakończonym spotkaniu cała szczęśliwa drużyna zatańczyła w kółeczku.

Zdobyliśmy brązowy medal Mistrzostw Polski, co jest największym sukcesem w 35-letniej historii naszej szkoły. Najlepszym obrońcą mistrzostw uznano Mateusza Chmurzyńskiego, który zagrał turniej na bardzo wysokim poziomie, przyjmując i broniąc piłki w punkt.